No To ConAss!

Shame on you. Shame on the congressmen/women who allowed the passing of HR 1109 in the House of Representatives (or you can call it Bastusang Pambansa). They have the guts to pass this bill 11 months before the national elections! A few weeks ago, the Hayden Kho-Katrina Halili sex scandal being queried at the Senate and now HR 1109!

Click here to view the document of HR 1109.

See if your congressman/woman is one of the culprits then place this as a status on your Facebook, Twitter and Plurk – “I am ashamed of my [name of your congressman/woman] for supporting HR 1109”. Spread the word!

NAME DISTRICT/ AREA
ABANTE, BIENVENIDO M. “BENNY” 6TH District Pandacan
ABLAN, ROQUE R. JR \Ilocos Norte, 1st District
AGBAYANI, VICTOR AGUEDO E. Pangasinan, 2nd District
AGYAO, MANUEL, S Kalinga Province
ALBANO (III), RODOLFO T. Isabela, 1st District
ALFELOR, FELIX R. JR. 4th District, Camarines Sur
ALMARIO, THELMA Z. Davao Oriental, 2nd District
ALVAREZ, ANTONIO C. Palawan 1st District
ALVAREZ, GENARO RAFAEL M. JR. Negros Occidental, 6th District
AMANTE, EDELMIRO A. Agusan Del Norte, 2nd District
AMATONG, ROMMEL C. Compostela Valley, 2nd District
ANGPING, MARIA ZENAIDA B. Manila, 3rd District
ANTONINO, RODOLFO W. Nueva Ecija, 4th District
APOSTOL, TRINIDAD G. Leyte, 2nd District
AQUINO, JOSE S. (II) 1st District Agusan del Norte
ARAGO, MARIA EVITA R. 3rd district, Laguna
ARBISON, A MUNIR M. Sulu 2nd District
ARENAS, MA. RACHEL J. Pangasinan, 3rd District
ARROYO, DIOSDADO M. Camarines Sur, 1st District
ARROYO, IGNACIO T. 5th district Negros Occidental
ARROYO, JUAN MIGUEL M. 2nd District of Pampanga
BAGATSING, AMADO S. Manila 5th district
BALINDONG, PANGALIAN M. Lanao del Sur, 2nd District
BARZAGA, ELPIDIO F. JR. Cavite, 2nd District
BAUTISTA, FRANKLIN P. Davao Del Sur, 2nd District
BELMONTE, VICENTE F. JR. Lanao del Norte, 1st District
BICHARA, AL FRANCIS C. Albay, 2nd District
BIRON, FERJENEL G. Iloilo, 4th District
BONDOC, ANNA YORK P. Pampanga 4th District
BONOAN-DAVID, MA. THERESA B. Manila, 4th District
BRAVO, NARCISO R. JR. Masbate, 1st District
BRIONES, NICANOR M. AGAP Party list
BUHAIN, EILEEN ERMITA Batangas, 1st District
BULUT, ELIAS C. JR. Apayao Lone District
CAGAS (IV), MARC DOUGLAS C. Davao Del Sur, 1st District
CAJAYON, MARY MITZI L. Caloocan, 2nd District
CAJES, ROBERTO C. Bohol, 2nd District
CARI, CARMEN L. Leyte, 5th District
CASTRO, FREDENIL H. Capiz, 2nd District
CELESTE, ARTHUR F. Pangasinan, 1st District
CERILLES, ANTONIO H. Zamboanga Del Sur, 2nd District
CHATTO, EDGARDO M. Bohol, 1st District
CHONG, GLENN A. Biliran, Lone District
CHUNG-LAO, SOLOMON R. Ifugai, Lone District
CLARETE, MARINA C. Misamis Occidental, 1st District
CODILLA, EUFROCINO M. SR. Leyte, 4th District
COJUANCO, MARK O. Pangasinan, 5th District
COQUILA, TEODULO M. Eastern Samar, Lone District
CRISOLOGO, VINCENT P. Quezon City, 1st District
CUA, JUNIE E. Quirino, Lone District
CUENCO, ANTONIO V. Cebu City, 2nd District
DANGWA, SAMUEL M. Benguet, Lone District
DATUMANONG, SIMEON A. Maguindanao, Lone District
Dayanghirang, Nelson L. Davao Oriental, 1st District
DAZA, NANETTE C. Quezon City, 4th District
DAZA, PAUL R. Northern Samar, 1st District
DE GUZMAN, DEL R. Marikina City, 2nd District
DEFENSOR, ARTHUR D. SR. Iloilo, 3rd District
DEFENSOR, MATIAS V. JR. Quezon City, 3rd District
DEL MAR, RAUL V. Cebu City, 1st District
DIASNES, CARLO OLIVER D. (MD) Batanes, Lone District
DIMAPORO, ABDULLAH D. Lanao Del Norte, 2nd District
DOMOGAN, MAURICIO G. Baguio, Lone District
DUAVIT, MICHAEL JOHN R. Rizal, 1st District
DUENAS, HENRY M. JR. Taguig, 2nd District (2nd Councilor District)
DUMARPA, FAYSAH MRP. Lanao del Sur, 1st District
DUMPIT, THOMAS L. JR. La Union, 2nd District
DURANO (IV), RAMON H. 5th District, Cebu
ECLEO, GLENDA B. Dinagat Islands, Lone District
EMANO, YEVGENY VICENTE B. Misamis Oriental, 2nd District
ENVERGA, WILFRIDO MARK M. Quezon, 1st District
ESTRELLA, CONRADO M. (III) Pangasinan, 6th District
ESTRELLA, ROBERT RAYMUND M. ABONO Party List
FERRER, JEFFREY P. Negros Occidental, 4th District
GARAY, FLORENCIO C. Surigao Del Sur, 2nd District
GARCIA, ALBERT S. Bataan, 2nd District.
GARCIA, PABLO JOHN F. Cebu, 3rd District
GARCIA, PABLO P. Cebu, 2nd District
GARCIA, VINCENT J. Davao City, 2nd District
GARIN, JANETTE L. Iloilo, 1st District
GATCHALIAN, REXLON T. Valenzuela City, 1st District
GATLABAYAN, ANGELITO C. Antipolo City, 2nd District
GO, ARNULFO F. Sultan Kudarat, 2nd District
GONZALES, AURELIO D. JR. Pampanga 3rd District
GONZALES, RAUL T. JR. Ilo ilo City
GULLAS, EDUARDO R. Cebu, 1st District
GUNIGUNDO, MAGTANGGOL T. Valenzuela City 2nd District
HOFER, DULCE ANN K. Zamboanga Sibugay, 2nd District
JAAFAR, NUR G. Tawi-Tawi, Lone District
JALA, ADAM RELSON L. Bohol, 3rd District
JALOSJOS, CESAR G. Zamboanga del Norte, 3rd District
JALOSJOS-CARREON, CECILIA G. Zamboanga del Norte, 1st District
JIKIRI, YUSOP H. Sulu, 1st District
KHO, ANTONIO T. Masbate, 2nd District
LABADLABAD, ROSENDO S. Zamboanga del Norte, 2nd District
LACSON, JOSE CARLOS V. Negros Occidental, 3rd District
LAGDAMEO, ANTONIO F. JR. Davao del Norte, 2nd District
LAPUS, JECI A. Tarlac, 3rd District
LAZATIN, CARMELO F. Pampanga, 1st District
LIM, RENO G. Albay, 3rd District
LOPEZ, JAIME C. Manila, 2nd District
MADRONA, ELEANORA JESUS F. Romblon, Lone District
MAGSAYSAY, MARIA MILAGROS H. Zambales, 1st District
MALAPITAN, OSCAR G. Caloocan, 1st District
MAMBA, MANUEL N. Cagayan, 3rd District
MANGUDADATU, DATU PAKUNG S. Sultan Kudarat,
MARANON, ALFREDO D. III Negros Occidental, 2nd District
MATUGAS, FRANCISCO T. Surigao del Norte, 1st District
MENDOZA, MARK LEANDRO L. Batangas, 4th District
MERCADO, ROGER G. Southern Leyte, Lone District
MIRAFLORES, FLORENCIO T. Aklan, Lone District
NAVA, JOAQUIN CARLOS RAHMAN A. (MD) Guimaras, Lone District
NICOLAS, REYLINA G. Bulacan, 4th District
NOGRALES, PROSPERO C. Davao City, 1st District
OLAñO, ARREL R. Davao Del Norte, 1st District
ONG, EMIL L. Northern Samar, 2nd District
ORTEGA, VICTOR FRANCISCO C. La Union, 1st District
PABLO, ERNESTO C. APEC Party List
PANCHO, PEDRO M. Bulacan, 2nd District
PANCRUDO, CANDIDO P. JR. Bukidnon, 1st District
PICHAY, PHILIP A. Surigao Del Sur, 1st District
PIñOL, BERNARDO F. JR. North Cotabato, 2nd District
PUNO, ROBERTO V. Antipolo City, 1st District
RAMIRO, HERMINIA M. Misamis Occidental, 2nd District
REMULLA, JESUS CRISPIN C. Cavite, 3rd District
REYES, CARMELITA O. Marinduque, Lone District
REYES, VICTORIA H. Batangas, 3rd District
ROBES, ARTURO G. San Jose Del Monte City, Lone District
Rodriguez-Zaldarriaga, Adelina Rizal, 2nd District
ROMAN, HERMINIA B. Bataan, 1st District
ROMARATE, GUILLERMO A. JR. Surigao del Norte, 2nd District
ROMUALDEZ, FERDINAND MARTIN G. Leyte, 1st District
ROMUALDO, PEDRO Camiguin, Lone District
ROMULO, ROMAN T. Pasig City, Lone District
ROXAS, JOSE ANTONIO F. Pasay City
SALIMBANGON, BENHUR L. Cebu, 4th District
SALVACION JR., ANDRES D. Leyte, 3rd District
SAN LUIS, EDGAR S. Laguna, 4th District
SANDOVAL, ALVIN S. Malabon-Navotas, Lone District
SANTIAGO, JOSEPH A. Catanduanes, Lone District
SANTIAGO, NARCISO D. (III) ARC Party List
SEACHON-LANETE, RIZALINA L. 3rd district of Masbate
SEARES-LUNA, CECILIA M. Abra, Lone District
SILVERIO, LORNA C. Bulacan, 3rd District
SINGSON, ERIC D. Ilocos Sur, 2nd District
SINGSON, RONALD V. Ilocos Sur, 1st District
SOLIS, JOSE G. Sorsogon, 2nd District
SOON-RUIZ, NERISSA CORAZON Cebu, 6th District
SUAREZ, DANILO E. Quezon, 3rd District
SUSANO, MARY ANN L. Quezon City, 2nd District
SY-ALVARADO, MA. VICTORIA R. Bulacan, 1st District
SYJUCO, JUDY J. 2nd Dsitrict, Iloilo
TALINO-MENDOZA, EMMYLOU J. North Cotabato, 1st District
TAN, SHAREE ANN T. Samar, 2nd District
TEODORO, MARCELINO R. Marikina City, 1st District
TEODORO, MONICA LOUISSE PRIETO Tarlac, 1st District
TEVES, PRYDE HENRY A. Negros Oriental, 3rd District
TUPAS, NEIL C. JR. Iloilo, 5th District
UNGAB, ISIDRO T. Davao City, 3rd District
UY, EDWIN C. Isabela, 2nd District
UY, REYNALDO S. Samar, 1st District
UY, ROLANDO A. Cagayan De Oro City, Lone District
VALDEZ, EDGAR L. APEC Party List
VALENCIA, RODOLFO G. Oriental Mindoro, 1st District
VARGAS, FLORENCIO L. Cagayan, 2nd District
VILLAFUERTE, LUIS R. Camarines Sur, 2nd District
VILLAROSA, MA. AMELITA C. Occidental Mindoro, Lone District
VIOLAGO, JOSEPH GILBERT F. Nueva Ecija, 2nd District
YAP, JOSE V. Tarlac, 2nd District
YU, VICTOR J. Zamboanga Del Sur, 1st District
ZAMORA, MANUEL E. 1st District, Compostela Valley
ZIALCITA, EDUARDO C. Parañaque, 1st District

Leave a Reply